Керівні принципи Ради Європи для покращення виконання наявних рекомендацій щодо медіації у сімейних та цивільних справах, які прийняті м. Страсбург, 7 грудня 2007 рік

Керівні принципи Ради Європи для покращення виконання наявних рекомендацій щодо медіації у сімейних та цивільних справах, які прийняті м. Страсбург, 7 грудня 2007 рік

На Третьому саміті Ради Європи (м. Варшава, травень 2005 рік) глави держав та урядів зобов’язалися «сповна використовувати потенціал Ради Європи у виробленні стандартів» та «заохочувати імплементацію і подальший розвиток правових документів та механізмів правової співпраці організації». Вони також вирішили «надавати допомогу державам-членам у справедливому і швидкому здійсненні правосуддя та розвитку альтернативних засобів вирішення спорів».

У контексті вказаних рішень CEPEJ, однією зі статутних цілей якої є «сприяння імплементації міжнародно-правових документів Ради Європи щодо ефективності та справедливості правосуддя», включила до своїх пріоритетів новий напрям діяльності, спрямований на сприяння ефективній імплементації договорів та стандартів Ради Європи у сфері альтернативного вирішення спорів.

У результаті створено Робочу групу з питань медіації (CEPEJ-GT-MED), метою якої є оцінка впливу на держави-члени відповідних рекомендацій Комітету міністрів, зокрема:

- Рекомендації Rec(98)1 щодо медіації в сімейних справах,

- Рекомендації Rec(2002)10 щодо медіації в цивільних справах,

- Рекомендації Rec(99)19 щодо медіації в кримінальних справах,

- Рекомендації Rec(2001)9 щодо альтернатив судовому вирішенню спорів між адміністративними органами та приватними сторонами,

та рекомендування конкретних заходів із підвищення ефективності їх імплементації, у такий спосіб покращуючи імплементацію принципів медіації, що містяться в цих рекомендаціях.

У цьому документі розглядається Рекомендація Rec(98)1 щодо медіації в сімейних справах та Рекомендація Rec(2002)10 щодо медіації в цивільних справах. Дві інші рекомендації – щодо медіації в кримінальних справах та щодо альтернатив судовому вирішенню спорів між адміністративними органами та приватними сторонами – потребують особливого підходу та викладені в окремому документі.

На першому засіданні Робочої групи (м. Страсбург, 8–10 березня 2006 рік) розроблено анкету з метою визначення рівня обізнаності держав-членів із зазначеними вище рекомендаціями та розвитку медіації в їхніх країнах відповідно до принципів, що містяться в цих рекомендаціях. Анкету надіслано 16 державам.

Від держав-членів та практикуючих спеціалістів отримано 52 відповіді, на основі яких науковий експерт Жульєн Люїльє (Франція) підготував узагальнювальний звіт.

Цілком очікуваними виявилися суттєві розбіжності між державами-членами щодо рівня розвитку медіації в цивільних та сімейних справах, зокрема через такі перешкоди:

■ недостатня обізнаність із медіацією;

■ високі відносні витрати сторін на медіацію та фінансові дисбаланси;

■ відмінності в підготовці та кваліфікації медіаторів;

■ відмінності в обсязі та гарантіях конфіденційності.

У зв’язку з вказаними перешкодами Робочою групою розроблено зазначені рекомендовані керівні принципи, щоб допомогти державам-членам в імплементації рекомендацій щодо медіації в цивільних та сімейних справах.

Під час написання цих керівних принципів Робоча група врахувала доробок ЮНСІТРАЛ (Комісія ООН з прав міжнародної торгівлі), Європейського Союзу та інших інституцій у сфері медіації.

Ознайомитися з повним текстом Керівних принципів Ради Європи для покращення виконання наявних рекомендацій щодо медіації у сімейних та цивільних справах, які прийняті м. Страсбург, 7 грудня 2007 рік можна за посиланням (переклад українською мовою)https://drive.google.com/file/d/1a-R4YE1r-c3n_bWy7UnSaNY5QdVAcUFj/view