Кодекс професійної етики медіатора

Кодекс професійної етики медіатора

Кодекс розроблений на основі Європейського Кодексу (European Code of Conduct for Mediators) медіаторів, який розроблений при підтримці Європейської Комісії і затверджений на конференції у Брюсселі 02.06.2004, є відкритим для визнання іншими зацікавленими особами.

Кодекс публікується Київською школою професійної медіації і перемовин для використання його положень слухачами Школи та всіма іншими зацікавленими фахівцями медіаторами, які мають бажання до нього приєднатися.

Кожен медіатор може визнати цей Кодекс та приєднатись до нього, взявши на себе зобов’язання дотримуватись його положень та обов’язково інформувати про дотримання цього Кодексу всіх учасників медіації.

1. Загальні положення

1.1. Терміни, зазначені в цьому Кодексі вживаються у значеннях, наведених у Законі України “Про медіацію”, інших законах України та нормативно-правових актах.

1.2. Положення Кодексу поширюються на діяльність медіатора з підготовки та  проведення медіації у будь-яких спорах та конфліктах.

2. Принципи професійної етики медіатора

2.1. Незалежність

Медіатор діє незалежно від впливу будь-яких осіб на нього щодо проведення медіації та/або щодо досягнення певного результату медіації.

 2.2. Неупередженість та нейтральність

Медіатор діє з позиції неупередженого ставлення до сторін, їхньої поведінки, рішень, суджень. Медіатор має утриматися від проведення або продовження медіації між особами, якщо щодо однієї зі сторін він має упереджене ставлення (позитивне чи негативне).

Медіатор проявляє нейтральність щодо сторін медіації, не оцінює їх поведінку, рішення та/або погляди. Повідомлення медіатором сторонам про порушення ними правових норм та/або порядку проведення медіації не являється втратою нейтральності.

Медіатор утримується від участі в медіації, щодо змісту та/або результатів вирішення якої він має будь-яку зацікавленість, або за наявності інших обставин чи конфлікту інтересів, відмовляється від участі в медіації у випадку неможливості зберегти нейтральність.

2.3. Конфіденційність  

Медіатор дотримується вимог щодо конфіденційності, визначених Законом України “Про медіацію”, діючим законодавством (в тому числі Кримінальним процесуальним кодексом України) та цим Кодексом.   При визначенні меж конфіденційності сторонами медіації медіатор робить застереження щодо обмежень конфіденційності. Відповіді на будь-які запити про підготовку до медіації та/або проведення медіації формулюються з урахуванням вимог щодо конфіденційності та з дотримання інших принципів медіації.  Принцип конфіденційності діє без обмежень у часі, якщо інше не визначено сторонами.  

2.4.  Добровільність  

Медіатор з власної волі бере участь у медіації в конкретному конфлікті (спорі) та приймає рішення про вихід із медіації. Медіатор не зобов’язаний пояснювати сторонам причину свого виходу, але може зробити це з власної ініціативи.

Медіатор приймає рішення про відкладення медіації на інший час (на іншу календарну дату) і не зобов’язаний пояснювати сторонам причину такого відкладення.  Медіатор повідомляє всім учасникам медіації про важливість дотримання принципу добровільності щодо участі в медіації та, відповідно до закону, неприпустимість примушування до врегулювання спору шляхом проведення медіації.  

2.5. Самовизначення  

Медіатор інформує всіх учасників медіації про важливість дотримання принципу рівності прав сторін медіації а також  самовизначення.   Медіатор повідомляє сторони, що результат медіації залежить від їхнього дійсного наміру порозумітися та мирним ненасильницьким шляхом знайти взаємоприйнятне рішення конфлікту (спору).   Медіатор сприяє з’ясуванню  інтересів та потреб сторін, шляхом організації процесу та сприяння самовизначенню сторін з метою досягенння ними взаємоприйнятного рішення.  Медіатор самостійно визначає сфери своєї спеціалізації в медіації та форму організації своєї діяльності відповідно до вимог чинного законодавства.  Медіатор може надавати послуги спільно з іншими медіаторами в ко-медіації. 

2.6. Відповідальне ставлення до підтримання належного рівня професійної компетентності  

Медіатор має бути компетентним у питаннях стосовно процедури медіації, визначених законодавством та стандартами практики, що передбачає наявність необхідних знань, умінь та навичок. Медіатор має підвищувати рівень своєї професійної підготовки (самоосвітою, участю в супервізії та інтервізії, у конференціях, освітніх заходах, обміну досвідом з іншими медіаторами).

2.7. Етика взаємодії між медіаторами  

Професійна взаємодія між медіаторами здійснюється на засадах взаємоповаги, доброзичливості, дотримання прав сторін медіації.   Медіатор повинен не допускати стосовно іншого медіатора нетактовних, принизливих висловлювань, таких, що принижують честь та гідність, завдають шкоди його діловій репутації.   Медіатор повинен утриматись від публічної та приватної оцінки дій, стратегії тактики іншого медіатора, в тому числі у разі проведення медіації кількома медіаторами (ко-медіації), у спілкуванні зі сторонами медіації.  

2.8. Поширення принципів професійної етики медіатора

Принципи професійної етики медіатора поширюються на всю його діяльність, на підготовку та проведення медіації, в тому числі з використанням засобів цифрової комунікації.  

3. Етичні аспекти реклами діяльності медіатора

3.1. Медіатор може поширювати лише знеособлену інформацію про сторони, проблематику конфлікту, кількість, тривалість та результативність проведених ним медіацій для потреб її популяризації, з рекламною і навчальною метою.

3.2. Медіатор має право рекламувати свою діяльність, керуючись принципами добросовісної конкуренції, на підставі законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. Реклама медіатора має бути достовірною і не повинна включати жодних гарантій щодо конкретних результатів медіації, чи іншим чином вводити в оману.  

3.3. Медіатор не має право використовувати для залучення клієнтів бренди та торгові марки інших осіб без погодження з ними.

4. Порядок визнання та приєднання до Кодексу

4.1. Визнання цього Кодексу підтверджує, що особа  погоджується з його змістом, визнає викладене в ньому для провадження своєї діяльності у сфері медіації.  

4.2. Приєднання до цього Кодексу медіаторів та їх об’єднань відбувається шляхом підписання повідомлення за формою, наведеною у Додатку 1 до цього Кодексу, та прикріплення скану/фото підписаного повідомлення до відповідної заповненої онлайн-форми.  

4.3. Інформація про визнання та приєднання до цього Кодексу публікується на сторінці офіційного сайту «Київської професійної школи медіації і перемовин», де розміщено текст цього Кодексу, у формі доступу до перегляду відповідей на передбачену п.4.2. цього Кодексу відповідну онлайн-форму.  

4.4. Інформація про визнання цього Кодексу та приєднання до нього розміщується також на офіційних ресурсах медіаторів та/або їх об’єднань.  

4.5. Об’єднання медіаторів, які приєднуються до цього Кодексу, самостійно, з дотриманням етичних та правових норм, можуть розробляти та впроваджувати механізми та інститути реагування на порушення норм цього Кодексу.  

ДОДАТОК 1 до КОДЕКСУ ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ МЕДІАТОРА

ЗРАЗОК для ОБ’ЄДНАНЬ МЕДІАТОРІВ

ПОВІДОМЛЕННЯ про визнання Кодексу професійної етики медіатора «Київської професійної школи медіації і перемовин» та приєднання до нього

______________________________________________________________________________________________, (назва об’єднання медіаторів) ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (за наявності): ______________________, погоджується зі змістом Кодексу професійної етики медіатора,

 і розміщеного за посиланням…. http://......., та визнає викладене в ньому як кодифіковані правила для провадження своєї діяльності у сфері медіації.

Відповідне рішення прийнято ________________________________________________________ (назва керівного органу об’єднання) “_______” _______ 20___ р., ___________________________________________ № ___________ (дата рішення)                        (назва та номер документу, яким оформлено рішення) Інформація про визнання Кодексу професійної етики медіатора та приєднання до нього розміщена на офіційному онлайн-ресурсі об’єднання _______________________________________________________________________ (назва та електронна адреса ресурсу)   Керівник об’єднання   ______________________                   _________________                 ______________________           

                                                                  (посада)                                          (підпис)             (ім’я та прізвище)  

ЗРАЗОК для МЕДІАТОРІВ

ПОВІДОМЛЕННЯ про визнання Кодексу професійної етики медіатора та приєднання до нього «Київської професійної школи медіації і перемовин»

    Я, ____________________________________________________________________________________________,                                                         (прізвище, ім’я, по батькові медіатора) погоджуюсь зі змістом Кодексу професійної етики медіатора «Київської професійної школи медіації і перемовин» розміщеного за посиланням http://... /, та визнаю викладене в ньому як кодифіковані правила для провадження своєї діяльності у сфері медіації.

Інформація про визнання мною Кодексу професійної етики медіатора та приєднання до нього розміщена також на моєму офіційному онлайн-ресурсі - _______________________________________________________________________________________________                                                                                                                             (назва та електронна адреса ресурсу)

Медіатор            _________________                             ______________________                                             (підпис)                                                                             (прізвище та ініціали)     

“_______” _______ 20___ р.

       (дата підписання)